A panagia olyan enkolpion, amely az Istenszülőt ábrázolja.
A panágia (görögül: παναγία "legszentebb") az Istenszülő, általában ovális formájú kis képe, amelyet a püspökök a mellükön viselnek.
A panágia az enkolpionok egy különleges fajátja. Enkolpionnak (gör. ἐγκόλπιον - “a testen [hordott]”) nevezzük azokat a láncra felfűzött, nyakban hordott medálokat, amelyeket a keleti ortodox és keleti katolikus püspökök viselnek.
A középkorban leginkább a kolostorokban használták ezeket a medálokat, és ábrázolhatták Krisztus, a Szűzanya, vagy a szentek képeit, zsinóron vagy láncokon függtek a viselő nyakában. Formájukat tekintve legtöbbször lekerekítettek, néha négyszet és kereszt alakúak voltak. Anyagukban is különbözhettek egymástól: lehettek akár aranyból, akár üvegből is.
1571-ben pl. két négyzet alakú arany enkolpiát találtak az ősi vatikáni temetőben, amelyeknek egyik oldalára Krisztus monogramja volt gravírozva az alfa és omega betűk között, másik oldalára pedig egy galambot véstek. Néha a szentek ereklyéit vagy az Istenszülő tiszteletére szolgáló hivatalos proszfora (Liturgiához használt kenyér) egy részét is ilyen kinézetű tartókban tárolták és hordták.
Az enkolpion első említése a püspök kötelező tulajdonaként, amelyet a liturgia utáni püspökszenteléskor kap, boldog Tesszaloniki Simeon (XV. század) műveiben található.
17. századi író. Jakob Goar arról tanúskodik, hogy az omofor elfogadása után a görög egyház püspöke az "Axios!" éneklése közben szentek ereklyéivel ellátott értékes keresztet kapott, amelyet enkolpionnak neveztek.
Minden pátriárka, metropolita püspök és néhány segédpüspök is rendelkezik azzal a méltósággal, hogy a panágia mellett egy másik elkopiont is viseljen. Ez általában Krisztust ábrázolja. Alkalmanként az archimandriták is hordhatnak ilyet, ám ezek nem Krisztust vagy az Istenszülőt, hanem a Szent Keresztet ábrázolják. A püspök az enkolpiont mind a szertartáson, mind a köznapi életben viseli.
A püspöki kereszt és a panagia arra emlékeztet, hogy a püspöknek szívében kell lennie az Úrnak és az Istenszülőnek, ezért tiszta szívvel és helyes lelkülettel kell rendelkeznie. A püspök a mindennapi életben az Istenszülő szolgájaként, földi tekintélyének képviselőjeként viseli a panagiát.
Az eredeti bejegyzés innen származik:
https://www.facebook.com/photo?fbid=499750462581946&set=a.183500694206926