27 mitra HU v1

A mitra (görögül μίτρα - "fejpánt", "turbán") a pspök és néhány kitüntetett pap liturgikus fejdísze, amelyet ikonok és ékkövek díszítenek.

Különféle fejfedőket vagy fejdíszeket már nagyon régóta használtak arra, hogy külsőleg kifejezzék viselőjük fontos szerepét, egyházi vagy állami hatalmát. Az ősi izraelben a főpap kör alakú, lapos tetejű turbánt viselt szolgálataihoz. A Kelet-Római Birodalom tisztviselői egy camalaculum (gör. καμιλαύκιον) nevű nevű fejfedőt viseltek, ebből alakult ki aztán a bizánci császári korona formája a IX. százaban. A mitrát mai formájában Konstantinápoly eleste (1453) után kezdték használni, kinézetét pedig a kései Kelet-római birodalmi korona formája alapján tervezték meg.
Habár a jelenleg használt mitra formája a XV. századból származik, azelőtt minden püspök fedetlen fővel szolgált, kivéve a római pápa és az alexandriai pátriárka. Igaz, minden klerikus viselt egy szkufiának nevezett papi fejfedőt a szertartás valamely részén. Később a hierarcha fejfedőjét egyre jobban kezdték díszíteni. A görögök pedig kör formát adtak neki, az utolsó uralkodóik koronáinak formáját véve alapul.
A mitra nevet Nikon pátriárka adta a fejdísznek, miközben formáját kör alakúra változtatta. Ezt a nevet a XVIII. században hagyták ránk írásos formában.

Ma a mitrának hagymára vagy körtére emlékeztető alakja van és különféle anyagokból áll össze: damaszt, brokát, vászon vagy arany alkothatják összetételét. A mitra szövetét hímzések és ékkövek is díszíthetik. Legtöbbször arany színben láthatjuk őket, de készülhetnek más liturgikus színekben is.
Általában négy ikont találunk egy ilyen fejdíszen. Fenttől nézve elöl Krisztust, jobbra az Istenszülőt, balra Keresztelő Szent Jánost, valamint hátul a Szent Kereszt ikonját. De akad olyan, amelyen nyolc is található, Ilyen pl. Nílus munkácsi görögkatolikus püspök egyik böjti püspöki koronája. (ebben az esetben a négy evangélistát ábrázolják a többi ikon mellett. ) A püspökök mitrájának tetején egy fém kereszt emelkedik ki. Ezzel különböztethetőek meg a mitrát viselő püspökök a szintén mitrát viselő papoktól. Ezt a fejdíszt ugyanis papok szintén viselhetik püspöki kitüntetés eredményeképp. A legtöbb esetben ezek a személyek helynökök, azaz bizonyos jogi területeken püspöki jogokkal felruházott áldozópapok vagy esperesek, akik a rájuk bízott többi pap közvetlen elöljárói, alkalmanként pedig archimandriták, azaz szerzetesi elöljárók. Az ő fejdíszükön a kereszt hímzett díszítésként található meg, de az is előfordul, hogy a kereszt helyén egy ikon található, legtöbb esetben a Szentháromság ikonja. Ezek az ikonok a lelki hatalomra és az Istennel való kapcsolatra emlékeztetnek minket.
A Szent Liturgia alkalmával nincs végig a korona a püspökök és a papok fején. A hitvallás megkezdése előtt a püspök és a papok félreteszik a koronát, és csak az áldoztatás végeztével veszik azt újra vissza. A Szertartást befejező áldást már ezen korona viselése közben adják.

A mitra emlékeztet továbbá a töviskoronára is, amely Jézus fején volt kínszenvedésének idején. Ennek az püspöki dísznek a szimbolikája vonala Jézus Krisztus küldetését feladatát és alázatosságát jeleníti megy. Ugyanakkor azt is jelzi, hogy a püspök vagy a kitüntetett pap, aki a szertartást vezeti, nem saját hatalma által teszi azt, hanem Isten kegyelmének segítségével. Így a mitra az önfeláldozás jelképe és az egyházszolga önátadásáé, aki a rá bízott nyájat üdvösségre vezeti.

Az eredeti bejegyzés innen származik:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=500329852524007&set=a.183500694206926