29 püspöki pásztorbot HU v1

A püspöki pásztorbot minden püspök sajátos jelvénye, amelyet csak az istentiszteletek során használnak.

A bot általában nemesfémből készül, és Krisztus keresztjét jeleníti meg két kígyóval. Ennek a szimbolikának tulajdonképpen két magyarázata van.

Az Ószövetségben arról olvasunk, hogy Mózes próféta rendelkezett pásztorbottal, amelynek csodálatos tulajdonságai lettek, miután az égő csipkebokorban Mózes találkozott az Úrral. Ezután lett a pásztorbot az egyházi hatalom jelképévé.

A bot ezen kívül a Mózes által a sivatagban felállított rézkígyóra emlékeztet bennünket (Szám 21). Amikor az izraelitákat mérges kígyók (a bűn és a földi/démoni bölcsesség jelei) harapták meg, a felemelt rézkígyó a kereszt egyik formája volt. Jézus Krisztus „bűnné lett” (2Kor 5,21) értünk, és győzött a bűn mérgező és halálos hatalmán. Ezért a pálcán lévő kígyók felidézik ezt a történetet és az Úr szavait a János 3,14-ben: „Amint Mózes felemelte a kígyót a pusztában, úgy kell felemelni az Emberfiát is.”

A boton található kígyók szimbólumának másik magyarázata az, hogy nem a hamis bölcsesség jelképeinek tekintjük őket (Jak 3,15), hanem az igaz és szent bölcsesség jelképeiként, ahogyan az Úr mondja (Mt 10,16): „Íme, úgy küldelek el titeket, mint a juhokat. a farkasok közé; hát legyetek bölcsek, mint a kígyók, és ártatlanok, mint a galambok."

A szertartásokon kívül a püspökök egyszerű, leggyakrabban berakott fogantyúval ellátott fából készült botot használnak.
Akármelyik is legyen a püspök kezében, mindegyik esetben főpásztori hatalmának és a hívekről mint nyájról való gondoskodásnak a jelképe.

Az eredeti bejegyzés innen származik:
https://www.facebook.com/photo?fbid=501498542407138&set=a.183500694206