sámson v1

Miért nem harcolt Jézus árulója ellen, mint Sámson?

 „Az Úr angyala megjelent az asszonynak” – olvasható a szentírásban, és azt mondja neki, hogy „fogansz, és fiút szülsz”. Nem, ezek az idézetek nem az evangéliumokból származnak. Ehelyett a Bírák könyvében olvassuk őket, amikor egy angyal bejelenti egy meddő asszonynak Sámson csodálatos fogantatását, Izrael nagy harcosát és férfit az emberek között.

Ezek az ószövetségi fejezetek tele vannak Sámson erejének bravúrjaival. Isten küldött az izraelitákhoz egy embert, aki puszta kézzel széttépett egy oroszlánt, és ezer embert ölt meg egy szamár állcsontjával. Az Úr áldásával egyetlen ellenség sem árthat neki. Sámsont mégis becsapták, és elárulta Delilának erejének titkos forrását. Delila levágta Sámson haját, és ellenségei kivájták a szemét, mielőtt bebörtönözték volna. Végül, amikor fogságában mikor visszanőtt a haja, utolsó áldozatként magára dönt egy filiszteus templomot, amely tele van ellenségeivel.

 Sámson sokféleképpen előképe Krisztusnak: Izrael megmentője, akit egy angyal hirdetett meg, akit elárult az, akit szeretett. Míg Sámson megölte ellenségeit, Jézust az ő ellenségei miatt feszítették meg.

A megkülönböztetés sürgető kérdést vet fel: Jézus miért nem mutatja ki hatalmát, mint Sámson? Miért nem vág vissza Nagypénteken? Friedrich Nietzsche a híres nihilista filozófus hasonló alapokon vitatta a kereszténységet. Neheztelt az alázatosságra és a szelídségre. Számára a hatalom nyers, domináns és összetéveszthetetlen volt.

Az önérvényesítés üzenete ma is támogatásra talál a férfiak körében. Önértékelésünk kérdése nyomja a vállunkat, és nem tudjuk, hol pihenhetünk meg.

Sámson ereje isteni erő volt. De neki is szüksége volt a megváltóra. Elképzelem Sámson hatalmas alakját, amint a bölcső előtt térdel, és a Gyermeket nézi, aki fogja Sámson igáját, és saját vállára veszi, miközben megkérdezi: „Megengeded, hogy meghaljak érted mint ember az emberek között?”

A karácsonyhoz csendes erő jár. Sámson dacos üvöltésétől eljutunk a Csecsemő csendes gügyögéséhez, mely születésével mégis döntő csapást mér az embert fenyegető halálra.

Gerard Gayou

Aleteia.org

 

Fordította és átdolgozta: Iván Gábor