21 Antonij atya interjú HU v1

Macapula Tódor atya a Megtestesült Ige Intézetének szerzetese. Atnonij Vaceba atya Viktror Burlaka atyának beszél a szerzetesrendről.

 

- Dicsőség Jézus Krisztusnak!
- Dicsőség minörökké!


- A mai napon Antoniy Vaceba atya a vendégünk, a Megtestesült Ige Intézetének protoigumenje (vezetője). AZért találkoztunk, hogy beszéljünk a Megtestesült Ige Intézetéről. Különösen a legutóbbi esemény érdekel bennünket: Macapula Tódor atya kinevezése a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye megyéspüspökévé, aki az Önök rendjének tagja, ugyanakkor a legelső püspök ebből a közösségből. Leginkább az érdekelné nézőinket, miképpen reagált az intézet közössége a kinevezés hírére.Tudjuk ugyanis, hogy Tódor atya az első püspök az Önök közösségéből. Tódor atya röviden mesélt már arról, hogy milyen volt a reakció Rómában, de hogyan érintette az Önt és közösségét?

- Természetesen számunkra Ukrajnában, de az egész világon lévő közösségünk számára fontos esemény. A legtöbben nem tudtak arról, hogy ilyen kinevezés készülődik. Csupán néhányan tudták, de természetesen nem beszélhettek róla, mert kötelességük volt ez a titkot megtartani.
Természetesen mindenki számára felemelő hír volt, nagy öröm, mert nemcsak az egyháznak nagy ajándék, hiszen a püspök az egész egyház számára ajándék, de ugyanígy ajándék a munkácsi egyhámegye, valamint intézetünk számára is.
Számunkra azért is nagy öröm, mert megerősítsésül szolgál arról, hogy közösségünk karizmája hiteles, Istentől megáldott, és a püspöki szolgáltaon keresztül az egyház szolgálatára lehetünk.
A reakció maga hihetetlen volt. Mindenki pozitívan lepődött meg ezen. Amire és személy szerint nem számítottam, hogy ez az egész kijelölési folyamat ilyen véget fog érni. Hiszen fiatalok vagyunk, kevés a gyülekezetünk, kevesen vannak papjaink, ezek fényében elég hihetetlennek tűnik, hogy közülünk jelöltek papot a püspökségre. De Isten gondviselésében minden úgy történik, ahogy szükséges.

- Mivel ilyen fiatal szervezetről van szó, úgy gondolom, kevesen ismerik az Isteni Ige Intézetének történetét. Szívesen hallanék az alapítóról és a kezdetekről.

- A közösség története Argentínában kezdődik. Carlos Miguel Buela atya fejében született meg a gondolat, hogy misszionárius közösséget hozzon létre. Ő egyházmegyés papkánt szolglt Buenos Aires mellett az egyik parókián. A gondolat a 80-as évek elején született. Aztán az egyházmegyébe való felvétel 1984-ben az argentínai San Rafael egyházmegyéjében jött létre a rend a római katolikus egyházon belül. Az első szerzetesek még Rómába mentek tanulni, és ott kapcsolatot létesítettek más püspökökkel, akik misszonáriusokat kerestek saját egyhámegyéik számára. Ilyen módon rendünk eljutott Olasztországba, majd a Szentföldre, ahol a rendtartomány idén ünnepli 30. születésnapját, csakúgy, mint Ukrajnában, majd elterjedt az egész világon. Buela atya szerette volna, ha rendje Kelet-Európában is megjelenik, és erre sor is került még a Szovjetunió felbomlása előtt. Szent Jozafát sírjánál imádkozott, hogy ez a misszió létrejöhessen. Andrej Sapelják püspüköm keresztül, aki Argentínában volt püspök, érkeztek az első szerzetesek lembergi szaléziekhez, ahol gyakorolták a nyelvet, a szertartásokat. Később szükséges volt, hogy befogadót keressenek Ukrajnában, hiszen Andrij püspök továbbra is Argentínában tartózkodott, és nem tudott közvetlenül hozzájárulni a rend ukrajnai kanonizációjához. Az első, aki rendünk megkeresésére reagált
Sofron Dmyterko Ivano-frankivszki püspök volt. Irenej Igor Bilyk püspök atyán keresztül megkezdtük szolgálatunkat az Ivano-Frankivszki egyházmegyében, azon belül is a szemináriumban, mert nagy igény volt szemináriumi tanárokra. És Irenej Bilyken püspökön keresztül Szofron püspök felvette az első szerzeteseket a szemináriumba, aki ott tanítottak. 1998-ban megjelentek az első ukrán szerzetes-jelöltek is. Ekkor indult növekedésnek a szerzetesi közösség Ukrajnában.

- A rend tagjai római katolikus rítusban kezdték működésüket. Hogyan változtott keletire a szertartási rendjük?

Korábban említettem, hogy Buela atya tisztában volt azzal, hogy urkánok vagyunk, és mivel a rend karizmája a kultúra evangelizálása, ezért úgy gondolta, hogy a keleti rítus gazdagíthatja a közösséget. Gyakran idézte II. János Pál pápa gondolatát, hogy az egyház két tüdővel (keleti és nyugati) lélegzik. Éppen ezért már az első argentín szerzetesek, akik Ukrajnába készültek, tanulmányozták a keleti szertartást és a nyelvet.
Jelenleg vannak más misszióink más rítusok területén. Az egyiptomiak a kopt szertartás szerint szolgálanak, az indiai szerzetesek pedig a malabár rítus szerint. Ezeket valódi szolgálati lehetőségeknek tekintjük.

- Az előbb beszéltünk arról, hogy Megtestesült Ige Intézete 40 éves lett. Beszéljen, kérem arról, hogyan terjedt el szerzetességük Ukrajna területén.

- 1994-től 1995-ig az atyák Lembergben voltak, utána kezdték meg szolgálatukat Ivano-Fankivszkben. 1998-ban már saját épületet tudtunk vásárolni a kolostornak, és később ott alapítottottuk meg az első noviciátust. A második noviciátusunk Kárpátalján a técsői járási Dubove faluban alakult 2004-ben. Ennek címünnepe március 25-én Örömhírvételkor van. Idén a 20. jubileumát ünnepli a közösség.
Ezek után Ukrajna déli részén Mikolajivban nyílt szerzetesi közösség, majd Szkadovszkban 2007-2008 között, Vinnicában 2012-ben, az elmúlt évben pedig Kramatorszkban.

- Hány kolostorral rendelkeznek Ukrajnában?

- Jelenleg, ha nem vesszük figyelembe a Délen elfoglalt területeket, akkor Ivano-Frankivszkben kettő, Dubove a harmadik, Vinnyica a negyedik, Kramatorszk az ötödik.

- A rendnek női ága is létezik. Beszélne egy kicsit őróluk?

- Az Úr és a Szűzanya szolgáló leányainak rekrajnába pedig 1999. januárjában jöttek a női szerzetesek. Jelenleg számunk nagyobb a férfiakénál, és leginkább karitatív feladatokat látnak el. Feladatkötük az irgalmasság cselekedetei köré összpontosulnak: három szeretetotthonuk van: két gyermekotthon és egy idősek otthona. És van egy új ház Odesszában a szíriai gyerekek számára. Tehát három a gyerekeknek, egy az időseknek. Három évvel ezeleőtt kezdtek Iskola létrehozásba Ivano-Frankivszkben, ezen kívül dolgoznak parókiákon, képzik magukat, valamint missziókra is mennek.

- Ezen kívül van a női ágnak egy szemlélődőbb, kntemplatívabb része is.

- Igen, a szemlélődő ág kiterjed az atyákra és a nővérekre is. Ukrajnában az atyáknak nincs ilyen ága, csak a nővéreknek. Az egyik rendház Ivano-Frankivszk területéne, a másik a munkácsi egyházmegyében van.
A szerzetesek karizmája ebben az állapotban ugyanaz marad, az életstílusuk viszont változik. Sokkal több időt szentelnek az elmélkedésnek és imádságnak, az életük sokkal zártabb, az imádságon túl a rendházon belül végzik fizikai munkájukat is.

- Minden rendnek megvan a maga karizmája, az az irányultság, amely alapján felépítik életüket. Ez a rend mindek szenteli az életét?

A mi karizmánk a megtessült ige (munkájának) folytatása – azért is hívnak minket a Megtestesült Ige Intézetének. Az alapítónak az volt a kívánsága, hogy folytassuk az Ige megtesesülését minden személyben, azoknak minden megnyilvánulásában. Misszonáriusainkon keresztülterjesztik az evangélium igéjét az élet minden területén.
Az egyház konstitúciói hangsúlyozzák, hogy Krisztus mindent magára vett megtestesülésekor, ami emberi, kivéve a bűnt. Ezért fontos figyelembe venni, amikor az evangelizációt végezzük, hogy nem utasíthatjuk el az emberi sajátosságokat. Az embernek ezt el kell fogadni, megszentelni a Lélek csekekedetei által, mint ahogyan Krisztus is felvett minden emberi tulajdonságot,
A szerzetes elfogad minden emberi tulajdonságot, ami az embernek adatott, kultúrát, hagyományokat, nyelvet, nemzeti sajátosságokat, és így emeli az embert Istenhez.

- Beszéltünk a misszióról Ukrajnában, hiszen Ukrajna is missziós terület. De mi a helyszet a világban lévő egyéb missziókkal?

- A misszió nagyon tág fogalom. Az egyházon belül jelenleg új evangelizáció zajlik, azokon a területeken, ahol Isten Igéje már ismert, és gyümölcsöt is hozott, akár szerzeteseket is adott a világnak, de jelenleg hatalmas krízist él át. Ezeken a területeken jelen vannak szerzeteseink. Észak-Európában, az európai területeken vagy Dél-Amerikában.
Ezeken kívül vannak olyan területek, amelyeken csak most kezdődik újra a misszionáriusi munka, mint pl. Pápua Új-Guineában, ahol az emberek nem láttak szerzetest már 30-40 éve. Ott is jelen vannak szerzeteseink, aztán olyan helyeken, ahol háború dúlnak, ahol üldözik a keresztényeket, a Közel-Keleten, mint Irak, Palesztína, a Gázai-övezet. Szintén jelen van rendünk a Fülöp-szigeteken, ott élnek kínai novíciusaink. Kínában sem egyszerű a helyzet. Nemrég érkeztek hozzánk papok, akik földalatti szemináriumokban tanultak. Nekik megvan az a fajta tapasztalatuk, amit mi a szovjet időkben életünk meg. A Fülöp-szigeteken sokan tanulnak ázsiai országokból. Afrikán belül Egyiptomban és Tanzániában vannak misszióink. Grönland kivételével minden földrészen ott vagyunk.

- Nagyon szépen köszönöm ez a beszélgetést, kívánom Önöknak, hogy gazdagojanak hivatásokban, hogy Isten igéje tovább terjedhessen a világban.

 

Az beszélgetést eredeti nyelven itt lehet megtekinteni:
https://www.youtube.com/watch?v=9tfyfGAW0xg